Üst kattan alt kata doğru gerçekleşen su sızıntısı, alt katta yaşayan komşuyu olumsuz bir şekilde etkiler. Her ne kadar üst kattaki oturan kişi de bu durumdan zarar görse de, en çok etkilenen alt kattaki kişidir. Su sızmasından kaynaklanan zararla ilgili alt kata su sızması kiracı mı öder ? kat mülkiyeti kanunu su sızıntısı ile alakalı problemler yapılması gerekenler hakkında detaylı çözümleri  bu yazıda sizlere vereceğiz.

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

Bağımsız bölümlerde meydana gelen su sızıntılarından kim sorumludur ?

Bu sorunun iki cevabı var. Birincisi kat mülkiyeti sahibinin konutundan kaynaklanan bir su sızıntısı varsa, bu su sızıntısından kat mülkiyeti sahibi kişi sorumludur.
İkincisi ; ortak tesisattan kaynaklı bir su sızıntısı varsa, bu sızıntıdan apartman olarak tüm kat sahipleri sorumludur.
634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu Yasasının 4. Maddesinin (c) bendine göre, çatı ve teras alanları ortak alanlardır. Bu kanun maddesine göre diğer ortak alanları kullanırken rahatsız etmeme kuralı geçerlidir. Apartmanların ortak alanlarının korunması ve herhangi bir sorun oluşmaması adına tüm kat malikleri sorumludur. Aksi halde ortak alanlarda çıkacak sorunlardan tüm kat malikleri sorumludur demektedir.
Komşuluk hukuku su sızıntısı durumunda kat maliki olan komşunun zararı karşılaması gerekir.
Üst kattan su sızıntısı Yargıtay kararı bu konuya net bir açıklık getirmektedir. Örnek olan Yargıtay kararında üst kattaki daireden kaynaklı su sızıntısı sonucunda meydana gelen zararı, üst kat sahibi öder hükmü getirilmiştir.
Ayrıca üst kattaki komşu evde yoksa ve alt kattaki komşu su sızıntısını fark etmişse, çilingir marifetiyle evin kapısını açtırabilir ve sızıntıyı giderebilir. Yasa böyle bir hak sunmuştur.

https://www.merkezsutesisati.com/ust-kattan-su-damliyor/

Su Sızıntısı Tespit Davası

Alt kattaki kat mülkiyeti sahibi olan kişi zararın karşılanmasını üst kattaki komşusundan isteyebilir. Eğer üst kattaki komşusu zararı ödemezse dava açma hakkına sahiptir.
Su sızıntısı tespit davası dilekçe örneği ile ilgili bilgiyi, https://www.dedektif.com/su-baskini-nedeni-ile-meydana-gelen-hasarin-tespiti-istemi-dilekcesi buradaki bağlantıda bulabilirsiniz.
Kat mülkiyeti kanunu temiz su borusu ve diğer unsurların bakımının düzenli olarak yapılmasını öngörür.
Üst kattan su sızıntısı ihtarname örneği ile üst kattaki komşuya ihtaren zararın ödenmesi talep edilebilir.
Üst kattan su sızıntısı dava dilekçesi ile dava açabilir ve zararınızın karşılanmasını talep edebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x