Temiz su kaçağı nasıl bulunur? Temiz su tesisatında meydana gelen kaçaklar, kendilerini farklı şekilde gösterirler. Merkez Tesisat olarak gelişmiş cihazlar kullanıyor ve bu belirtilerden hareketle temiz su kaçaklarındaki suları nokta atışı olarak buluyoruz. Sizin de temiz su tesisatınızda kaçaklar varsa hemen bizimle iletişime geçebilir ve profesyonel hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Temiz su boruları duvarların içinden veya fayansların altından geçer. Bu borularda meydana gelen kaçakları çıplak gözle tespit etmek oldukça zordur. Kaçakları tespit etme süresi uzadıkça evlerin veya iş yerlerinin zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır. Peki, temiz su kaçağı nasıl bulunur?

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

Evde Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Temiz su boruları, genel olarak görünür yüzeylerde değildir. Duvarın içinden veya zeminin altından geçen borulardaki kaçaklar bu yüzden çıplak gözle görülemez. Duvarlarda olan su borularında meydana gelen kaçaklar kendisini nem ile belli etse de zeminden geçen borulardaki kaçaklarda bu belirti de görülmez.

Su borularının açıkta olmaması ve kaçakların nadiren evin içerisinde nem ile kendisini belli etmesi, temiz su borularındaki kaçakların fark edilmesini zorlaştırmaktadır. Fakat bu kaçakların fark edilmesi ne kadar geç olursa eve verdiği zarar da o kadar fazla olmaktadır. Bundan dolayı ev sakinlerinin temiz su borularındaki kaçaklar konusunda dikkatli olması gerekir. Temiz su kaçağı nasıl bulunur sorusu, herkes açısından çok önemlidir.

Temiz Su Kaçağı Nasıl Bulunur?
Temiz Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Temiz su borularındaki kaçakların en önemli belirtisi nemdir. Ancak kaçak miktarına ve borunun konumuna göre nemi her zaman görmek ve fark etmek mümkün olmaz. İşte bu noktada kaçakların fark edilmesi için farklı yöntemlerin kullanılması gerekir. Evlerindeki temiz su tesisatında kaçak olduğundan şüphelenenler, şu yöntemleri uygulayabilir:

Temiz su kaçağı nasıl bulunur konusundaki bu uygulamalar çok önemlidir. Özellikle su saatinde bu türden bir kontrolün yapılması, kaçakları açık şekilde ortaya koyar. Sonrasında ise su kaçağı bulma işlemi için gerekli adımlar atılır.

Temiz Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Temiz su kaçaklarının bulunması, çıplak gözle veya geleneksel yöntemlerle mümkün değildir. Mümkün olsa dahi gereksiz yere kırılan duvarlar nedeniyle bu tür yöntemlerin maliyetleri ciddi anlamda artmaktadır. Dolayısıyla temiz su kaçağı nasıl bulunur sorusuna yeni nesil yöntemlerle yanıt verilmesi gerekir.

Temiz su tesisatının en önemli özelliği, içerisindeki suyun basıncının yüksek olmasıdır. Ev ve iş yerlerinde bulunan temiz, pis ve sıcak su tesisatları içerisinde en yüksek su basıncına sahip olan temiz su borularıdır. Bu özellikleri de ilgili tesisattaki kaçakların bulunmasını kolaylaştırmaktadır. Buradaki genel bilgilerin ardından temiz su kaçağı nasıl bulunur sorusuna ilişkin verilecek yanıtlar aşağıdaki gibidir:

·         Akustik Dinleme Cihazı

Temiz su borularında meydana gelen kaçakları tespit edebilmek için kullanılan farklı cihazlar vardır. Ancak akustik dinleme cihazları, sahip oldukları özellikler sayesinde bu noktada en etkili çözümü sağlar. Yüksek dinleme kapasitesi sayesinde su kaçağı tespiti çok daha kolay ve başarılı şekilde yapılır.

Akustik dinleme cihazı, normal şartlarda insan kulağının duyması mümkün olmayan seslerin tespit edilmesi için kullanılır. Temiz su borularındaki suyun basıncının yüksek olması, bu borularda meydana gelen kaçakların belli oranda bir ses çıkarmasına neden olur. Kaçaklar küçük olduğunda bu sesler normal şartlarda insan kulağı ile duyulmaz. Büyük kaçaklarda ise dikkatli dinleme ile insan kulağı da ilgili sesleri duyabilir.

Duvarın içerisindeki boruda meydana gelen su kaçaklarının çıkardığı sesler, akustik dinleme cihazı ile nokta atışı olarak tespit edilir. Cihazı kullanan personeli deneyimi ve uzmanlığı da bu noktada etkilidir.

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı bulma işlemi yapılırken, kaçak olduğundan şüphelenilen bölgeler dinlenir. Bu bölgelerde yapılan dinlemede, kaçak suyun sesi tespit edilir. Böylece kaçakların nerede olduğu nokta atışı olarak tespit edilmiş olur.

Temiz Su Kaçağı Nasıl Bulunur?
Temiz Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

·         Kameralı Su Kaçak Tespiti

Kameralı su kaçağı tespiti, kaçakların hızlı şekilde bulunmasını sağlayan bir diğer yöntemdir. Söz konusu yöntem, kendi içerisinde farklı seçeneklere ayrılır. Bunlar; termal kamera ve normal kamera şeklindedir.

Termal kameralar, adından da anlaşılacağı üzere sıcak su tesisatında kullanılır. Sıcak su borularının içerisinde geçen sıcak suyun yaymış olduğu ısı söz konusu cihazlar ile tespit edilir. Böylece sıcak su borularının konumları ve kaçaklarının yeri bu şekilde belirlenir.

Termal kameralar, temiz su borularında istenen sonucu genellikle vermez. Akustik dinleme cihazı da benzer şekilde sıcak su borularında her zaman başarılı olmaz. Özellikle sıcak su borularının basıncının temiz su borularına göre düşük olması, kaçakların ses çıkarmasını büyük ölçüde engeller. Bu da söz konusu yöntemin işe yaramamasına neden olabilir.

Bir diğer kameralı yöntemde ise su borularının içerisine kamera gönderilir. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bu yöntem de temiz su kaçağı nasıl bulunur sorusunun yanıtı değildir. Kameralı yöntem, genel olarak pimaş ve PVC boru gibi geniş boruların olduğu pis su tesisatında etkili sonuç verir.

Kamera ile yapılan kontroller, su kaçaklarının hangi tesisatta olduğunu ortaya koyma konusunda önemlidir. Kamera sayesinde pis ve sıcak su borularında kaçak olmadığı anlaşıldığında, tek şüpheli temiz su boruları olacaktır.

Fayans Altında Su Kaçağı Tespit İşlemi Nasıl Yapılır?

Su borularının önemli kısmı zeminden, yani fayans altından geçer. Buradaki kaçaklardan sızan su çoğu zaman yer çekimi etkisi ile bir alt kata gider. Fayansların yapısı nedeniyle de su kaçağının oluşturduğu nem fark edilmez. Böyle durumlarda fayans altında su kaçağı tespit işlemi için özel yöntemlerin kullanılması gerekir.

Fayansları altındaki kaçakların nokta atışı ve fayanslar kırılmadan yapılması çok önemlidir. Kırmadan su kaçağı bulma yöntemleri, kaçakların bulunması ve tamir edilmesine ilişkin maliyetlerin azalmasını sağlayacaktır.

Fayansların altındaki suların bulunması da yine akustik dinleme cihazı ile yapılır. Bu cihaz sayesinde fayans altındaki kaçakların sesi tespit edilir ve nokta atışı olarak bu kaçaklar bulunur. Böylece gereksiz yere fayansların kırılmasına gerek kalmaz. İlgili durum ise su kaçağı maliyetlerinin minimize edilmesini sağlar.

Su Kaçak Tespit Fiyatları

Su kaçak tespiti fiyatları, işlem yapılan dairenin büyüklüğüne ve işlemin karmaşıklığına bağlı olarak farklılık gösterir. Bundan dolayı tek bir rakam yerine evin / dairenin özelliklerine göre değişen rakamlar söz konusudur. Su kaçağı bulma fiyatları genel olarak aşağıdaki gibidir:

Buradaki rakamlar, enflasyon başta olmak üzere farklı etkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ayrıca işlem süresi de problemin karmaşıklığına göre değişebilir. Bazen süreler daha kısa bazen ise daha uzun olabilmektedir. Temiz su kaçağı nasıl bulunur konusunda fiyatlar değişkendir.

Kırmadan Su Kaçağı Tamiri Yapılır Mı?

Su kaçakları ile ilgili merak edilen hususlardan biri de tamirin nasıl yapıldığıdır. Temiz su kaçağı nasıl bulunur konusunda su kaçakları, minimum kırma işlemi yapılır. Su kaçağı tamiri için şu adımlar izlenir:

Bütün bu işlemler, kaçağın boyutuna ve sorunun karmaşıklığına göre farklı sürelerde tamamlanır. Ancak ev sakinleri, genel olarak çok kısa bir süre içerisinde yeniden evlerindeki tesisatı gönül rahatlığı ile kullanmaya devam eder.

Temiz Su Kaçağı Nasıl Bulunur?
Temiz Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçaklarının giderilmesi için belli oranda bir bölgenin kırılması gerekir. Peki, kırmadan su kaçağı tamiri yapılamaz mı? Kırmadan da su kaçağı tamiri yapmak mümkündür. Ancak bu işlem çok küçük kaçaklar için geçerlidir. Ayrıca söz konusu yöntem, sadece sıcak su sisteminde, yani kalorifer sisteminde uygulanır.

Bu işlem için tesisata çatlak ve küçük delikleri kapatıcı özellikte olan bir kimyasal madde bırakılır. Bu kimyasal, kalorifer suyu ile birlikte tüm sistemi dolaşır ve çatlakları kapatır. Böylece kırmadan tamir işlemi yapılmış olur. Ancak tekrar vurgulamak gerekirse ilgili yöntem sadece sıcak su tesisatında işe yarar ve çok küçük sızıntıların tamir edilmesini sağlar.

Temiz su kaçağı nasıl bulunur konusunda çok daha detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilir ve profesyonel hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Ayrıca tıkanıklık açma, tesisat montajı gibi diğer hizmetlerimiz hakkında da bilgi alabilirsiniz.

 

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x