Türklerde tuvalet kültürü, binlerce yıllık geçmişe dayanır. Tarihin her döneminde tuvalet konusunda büyük bir önem veren Türkler, temizlik ve hijyeni ise her zaman ön planda tutmuşlardır. Son yarım asırdır Avrupa’nın tuvalet kültüründen etkilendiği de bilinen bir diğer gerçektir.

Türklerde Tuvalet Kültürü Nasıldır?

Türkler, tuvalette mahremiyet, hijyen ve temizlik konusuna her zaman önem vermişlerdir. Tarih boyunca yapıların dışında veya içinde tuvaletler yer almış, tuvaletlerde ise kişisel temizlik için su bulundurulmuştur. Bundan dolayı Avrupa’da tuvalet atıklarından kaynaklı salgın hastalıklar yaşanırken, Türk devletlerinde böyle sorunlar ortaya çıkmamıştır. Tuvaletlerin yapısı nedeniyle tıkanıklıklar da oluşmamış ve tuvalet açma işlemine ihtiyaç duyulmamıştır.

20.yüzyılın başlarından itibaren alaturka tuvaletler kullanılmaya başlamıştır. Geçmişte büyük oranda dışarıda olan tuvaletler yapıların içine alınmıştır. Türklerde tuvalet kültürü bu şekilde değişirken, Avrupa ve Batının etkisi ile klozetler kullanılmaya başlamıştır. Özellikle yaşlı ve hastalara sağladığı kolaylığın fark edilmesi ile klozetler hızla yaygınlaşmıştır. Buna karşın alaturka tuvaletleri kullanan kişi sayısı halen çok daha yüksektir.

Türklerde Tuvalet Kültürü
Türklerde Tuvalet Kültürü

Göçebe Türklerde Tuvalet Kültürü

Türkler, tarihin her döneminde tuvalet kültürüne sahip olmuştur. Eski Türklerde tuvalet kültürü, dönemin şartlarına göre şekillenmiştir. Özellikle göçebe bir yaşam tarzının benimsenmesi, günümüzdeki tuvaletlerden farklı sistemlerin ve yöntemlerin kullanılmasını gerektirmiştir.

Konar-göçer yaşam tarzında, öncelik verilen konulardan biri tuvalet olmuştur. Konaklamak için çadırlar kurulurken, çadırdan veya ahşaptan kapalı tuvaletler de yapılmıştır. İlgili bölgeden ayrılırken ise tuvaletlerin üzeri toprakla kapatılmış ve doğaya zarar verilmemiştir.

Binlerce yıl öncesindeki bu yöntem, Türklerde tuvalet kültürü oluşmasını sağlamıştır. Hatta birçok uzman, kültürün başlangıç noktası olarak bu olayı örnek gösterir.

Türklerde Tuvalet Kültürü

 

 

 

https://www.merkezsutesisati.com/ilk-insanlarda-tuvalet-kulturu/

 

Osmanlıda Tuvalet Kültürü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Osmanlı Devleti’nde tuvalet kültürü, toplumun tamamında aynı olmamıştır. Saraylarda bulunan tuvaletler genel olarak lüks ve geniştir. Halkın kullandığı tuvaletlerden son derece farklıdır.

Osmanlı zamanında halkın önemli kısmı köylerde yaşamaktadır. Halk, evlerinin hemen yakın bir noktasına tuvalet inşa etmiş ve büyük fosseptik çukurları açarak, atıkların burada birikmesini sağlamıştır. Böylece çevreye ve doğaya zarar verilmemiş, hastalık riski oluşturulmamıştır. Türklerde tuvalet kültürü, Osmanlıdaki uygulamaların ardından günümüzdeki şeklini almış ve her noktadaki tuvaleti etkilemiştir.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x