Efes antik umumi tuvaleti, tarihte bilinen en eski umumi tuvaletlerden biridir. Gerek yapısı gerekse de günümüze kadar ulaşması ile yoğun ilgi görmektedir.

Latrina Nedir?

Latrina; Yunanca kökenli bir kelime olup, umumi tuvalet anlamına gelir. Bu kelime ilk olarak Antik Roma döneminde kullanılmaya başlamış, daha sonra ise yaygınlaşmıştır. Antik Roma tarafından inşa edilen ve insan yoğunluğu olan yerdeki tuvalet ihtiyacının karşılanması için kullanılan kamusal tuvaletler, latrina şeklinde isimlendirilmiştir.

Antik Roma ve Antik Yunan dönemlerinde yoğun olarak kullanılan bu kelime, Roma İmparatorluğunun yıkılması ile unutulmuştur. Günümüzde kullanımı yok denecek kadardır. Ancak Antik Roma’nın inşa ettiği ve günümüze kadar ulaşan tuvaletler vardır. Efes antik umumi tuvaleti de bunlardan biridir.

Efes Antik Umumi Tuvaleti

Efes Antik Umumi Tuvaleti Nedir?

Efes antik umumi tuvaleti; Antik Roma döneminde inşa edilen bir kamusal tuvalettir. Efes antik kentindeki en önemli yapılardan biridir. İzmir şehrine bağlı olan Selçuk ilçesi sınırları içerisinde yer alan bu tuvalet, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Söz konusu tuvaletin milattan sonra 1.yüzyılda inşa edildiği bilinmektedir. Antik Roma’daki tuvalet anlayışı, günümüzdekinden çok farklıdır. Bu dönemde tuvaletler, insanların sosyalleşebileceği alanlar olarak kullanılmıştır. Tuvalete gelenler birbirlerini görerek ve birbirleriyle konuşarak ihtiyaçlarını gidermişlerdir. Ayrıca bu yapılar Avrupa tuvalet kültürü açısından da çok önemlidir. Avrupa’nın tuvalet kültürünün başlangıç noktalarından olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Bu umumi tuvalette 128 adet mermer koltuktan meydana gelen sıralar vardır. Koltuklardaki tuvaletler, 3 metre derinliğindeki kanalizasyonu sistemine bağlanmaktadır. Atıkların kanalizasyona rahat şekilde akması için zeminde hafif eğim vardır.

Duvarlarında farklı heykeller ve kabartmalar olan umumi tuvalet, o dönemdeki mimarinin de önemli örneklerindendir. Günümüze kadar gelmesi ve Efes antik kenti içerisinde yer alması, ülkemiz açısından önemli bir zenginliktir.

Efes Antik Umumi Tuvaleti
Efes Antik Umumi Tuvaleti

Efes Antik Umumi Tuvaleti Nerede?

Efes antik umumi tuvaleti, Efes antik kenti içerisinde yer almaktadır. Söz konusu antik kent ise İzmir’in Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunur. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin bu antik kenti ve buradaki umumi tuvaleti ziyaret ettiği bilinmektedir.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
poyraz efe
poyraz efe
17 gün önce

çok güzel

1
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x